In stock
Recommendations
2024 Suzuki DF175APX 175hp Extra Long Shaft 4 Stroke Outboard
Fuel Efficient
Powerful
With more torque (3.1% more for the DF150A and 2.7% more for the DF175A), as well as Suzuki’s proven offset driveshaft layout with 2-stage gear reduction, these new outboards generate more power throughout the full rpm range. Even on heavier, fully loaded boats, the DF150A and 175A take performance to the next level.
Quick Acceleration
Reliable
Advanced Technology for the Performance
Offset Driveshaft
EXPLANATION
ADVANTAGE
Less vibration
More compact engine
Stable steering performance
Diagram of Offset Driveshaft
2-Stage Gear Reduction
EXPLANATION
ADVANTAGE
High propulsive efficiency with large diameter propeller.
Powerful navigation, maintaining propeller rotation even with a larger load.
Power to turn large diameter propellers, offering quick acceleration.
Diagram of 2-Stage Gear Reduction
Multi-Stage Induction System
Increases output during high speed operation with greater volume of air input.
VVT (Variable Valve Timing)
Offers smooth, powerful torque.
Provides tremendous acceleration during operation at all speed ranges.
Semi-Direct Air Intake System
Greater acceleration and top-end speed.
Diagram of Semi-direct Air Intake System
O2 Sensor Feedback Control System
Enables emissions to be clean and stable.
Helps maintain optimum engine operating efficiency across the engine’s full operating range.
Lean Burn
Significant improvement in fuel economy in all speed ranges especially at cruising speed.
Fuel use and expense are reduced thanks to improved fuel economy.
Suzuki Anti-Corrosion System
Protection against corrosion helps increase the overall engine durability.
Diagram of Suzuki Anti-Corrosion System
Suzuki Water Detecting System
Protects engine from poor combustion, lower power output, and corrosion.
Picture of Suzuki Water Detecting System
MODELDF175A
RECOMMENDED TRANSOM HEIGHT mm (in.) L:508 (20), X:635 (25)
STARTING SYSTEM Electric
WEIGHT kg *1 L:235, X:240
ENGINE TYPE DOHC 16-Valve
FUEL DELIVERY SYSTEM Multi-Point Sequential Electronic Fuel Injection
- In-Line 4
PISTON DISPLACEMENT cm3 (cu.in.) 2,867 (174.9)
BORE × STROKE mm (in.) 97 × 97 (3.81× 3 .81)
MAXIMUM OUTPUT kW (PS) 129.0 (175)
FULL THROTTLE OPERATING RANGE rpm 5,500-6,100
STEERING Remote
OIL PAN CAPACITY Lit. (U.S. qt) 8.0 (8.5)
IGNITION SYSTEM Fully-transistorized
ALTERNATOR 12V 44A